A könnyű és nehéz esetek közötti tartomány: a normálforma beiktatása (Vázlat)

Jog-Állam-Politika, 2024/1.25
DOI: 10.58528/JAP.2024.16-1.25

szigeti péter

In easy cases, the standard solutions developed in legal practice are easily applicable. Difficult cases require seeking certainties in the midst of uncertainties. In the case of a standard form, there exists a decisive rule, the application of which entails not only the sheer ap- plication of the abstract rule to the concrete facts (“subsumption”), but also requires specified or individualized application of the applicable norms.

legal theory | easy cases | standard cases | hard cases

Győrfi Tamás (2001): Az alkotmánybíráskodás politikai karaktere.  Fundamentum Könyvek, INDOK, Budapest.

Hart, Herbert Lionel Adolphus (1995): A jog fogalma (ford.: Takács Péter). Osiris Kiadó, Budapest.

Kelsen, Hans (1988): Tiszta jogtan (ford.: Bibó István). ELTE Bibó Szakkollégium Kiadványa, Budapest.

Luhmann, Niklas (1972): Rechtssoziologie. Rowolt, Reinbek bei Hamburg.

Paksy Máté (2014): A konstitucionalizmus archeológiája. Gondolat Kiadó, Budapest.

Peschka Vilmos (1965): Jogforrás és jogalkotás Budapest (1979) – A jogszabályok elmélete. Akadémiai Kiadó, Budapest.

Pődör Lea (2020): Easy Cases and Hard Cases General Overview of an Etarnal Question of Legal Theory. In: Jog–Állam–Politika. 2020/1. sz.

Störig, Hans Joachim (1997): A filozófia világtörténete. Helikon Kiadó, Budapest.

Szabadfalvyi József (2001): A jogszabály. In: Szabó Miklós (szerk.): Bevezetés a jog- és államtudományokba. Prudentia Iuris 2, Miskolc.

Szabó Miklós (1996): A jogdogmatika előkérdéseiről.  Bíbor Kiadó, Miskolc.

Szabó Miklós  (2020): „Ars casus formandi”. In: Szigeti Péter (szerk.): Ordo et connexio idearum. Gondolat Kiadó–SZE DF ÁJK, Budapest–Győr.

Szigeti Péter (2004): Szabály és norma azonossága és különbsége. Normakontinuum elmélet – kitekintéssel a generálklauzulák és a jogelvek közötti különbségek természetére. In: Szabó Miklós (szerk.): Regula Iuris  Prudentia Iuris 22. Bíbor Kiadó, Miskolc.

Szigeti Péter (2011): Jogtani és államtani alapvonalak. Harmadik, bővített kiadás, VI. fejezet. Rejtjel Kiadó, Budapest.

Szigeti Péter (2021): A jog létmódjai: normativitás – döntés – jogviszonyok és közhatalom. A jogi objektiváció társadalom- és jogelmélete. Gondolat Kiadó–SZE DF ÁJK, Budapest–Győr.

Szilágyi Péter (2011): Jogi alaptan.  4. kiadás. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest.

Takács Péter (2000): Nehéz jogi esetek. Napvilág, Budapest.

XVI. ÉVFOLYAM – 2024/1