A pártfogó felügyelet intézményi változásai az 1900-as évektől napjainkig

Jog-Állam-Politika, 2023/4.175
DOI: 10.58528/JAP.2023.15-4.175

VÁGI KATA FRANCISKA

Probation supervision has long been a part of the Hungarian criminal justice system. However, the earlier rules were underdeveloped and raised numerous practical problems, which kept the institution at the center of legislative attention – and continues to do so to this day. There have been significant changes both in legislation and in institutional arrangements over time, which have intended to improve the effectiveness of probation supervision not only in the juvenile criminal justice system but also in the practice of adult offenders. Probation supervision can therefore be examined from many perspectives, but this study focuses primarily on its institutional changes.

Hungarian legal system * criminal justice * juvenile delinquency * probation supervision * institutional development

Cseicsner Endre (1984): A pártfogó-felügyelet problémái. In: Módszertani füzetek. 1. évf., 1984/3. sz.

Dávid Lilla (2013): A haza pártfogó felügyelet intézkedésének szerepe a fiatalkorúak bűn-
elkövetésének megelőzésében. Doktori értekezés. Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola, Pécs.

Hatvani Erzsébet (2004): Reform közben – Épülő intézményi háttér, országosan egyesülő szakmai gyakorlat, műhelymunka a fővárosi és a megyei hivatalokban – gondolatok a Pártfogó Felügyelői Szolgálat első évéről. In: Kriminológiai Közlemények. (Elérhető: http://kriminologia.hu/files/hatvani_erzsebet.pdf. Letöltés ideje: 2023. május 25.).

Herke-Fábos Barbara Katalin (2018): A megelőző pártfogás szerepe a bűnmegelőzésben. In: Párbeszéd. 5. évf., 2018/1. sz.

Herke-Fábos Barbara Katalin (2021): A bírói útról való elterelés lehetőségei Magyarországon a Gyermekjogi Egyezmény 40. cikkének tükrében. In: Belügyi Szemle. 2021/3. sz.

Kerezsi Klára (1990): A pártfogás dilemmája – kontroll vagy segítő kapcsolat? In: Esély. 37. évf., 1990/5. sz.

Szücsné Németh-Csóka Tímea (2015): Menteni, akit még lehet - a pártfogó felügyelet szerepének jelentőségéről. In: Büntetőjogi Tanulmányok. XVI. kötet. MTA Veszprémi Területi Bizottsága, Veszprém.

Kerezsi Klára – Kovács Krisztina – Párkányi Eszter – Szabó Judit (2015): A pártfogó felügyelet szerepe a bűnmegelőzésben, különös tekintettel a jogintézmény tervezett változásaira. In: Kriminológiai Tanulmányok 52. Országos Kriminológiai Intézet, Budapest.

Vathy Ákos (1992): Reform előtt – a pártfogó felügyelet ma és holnap. In: Börtönügyi Szemle. 11. évf., 1992/4. sz.

Vermes Miklós (1982): A pártfogó felügyelet hatékonyságának vizsgálata. In: Kriminológiai és Kriminalisztikai Tanulmányok XIX. Közgazdasági és Jogi Kiadó, Budapest.

Vókó György (1996): Utógondozás – pártfogók és civil szervezetek. In: Börtönügyi Szemle. 15. évf., 1996/2. sz.

XV. ÉVFOLYAM – 2023 / 4