A technológiai változások hatása a diplomáciai és konzuli jogra

LETÖLTÉS DOI: 10.58528/JAP.2023.15-2.17

KEREKES LÁSZLÓ

Digital diplomacy? E-diplomacy? Cyber diplomacy? Same concepts, right? For a person who is not familiar with international law, these terms may sound deceptively similar, but by the time the article reaches the end, the dear Reader will be aware of the meaning of these terms.
Technological changes have not spared the second most ancient craft, diplomacy. In my thesis, I examine how digital changes appear on the diplomatic stage. that is why I am dividing the article into two larger parts.
In the first chapter, I examine the effects of technology on diplomacy. In doing so, I will touch on the three concepts already mentioned above, and I will also try to touch on the individual diplomatic developments taking into account the case law. In the second part, I present the latest technological challenges affecting consular relations, focusing on the presentation of the Consular Service and the digitalization of consular relations.
When presenting the above, I mainly use descriptive and comparative methods.

* digital diplomacy * cyber diplomacy * e-diplomacy * e-consular law *

IRODALOM

Ádány Tamás Vince (2021): „Szervusz nép!” - A közösségi média eszköztárának hatása az államok egyoldalú alktusainak jogi helyzetére. In: Kajtár Gábor – Sonnevend Pál (szerk.): A nemzetközi jog, az uniós jog és a nemzetközi kapcsolatok szerepe a 21. században. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest.

Faluhelyi Ferenc (1929): A párisi Kellogg-egyezmény és annak jelentősége. Somogymegyei Ker. Ny., Kaposvár.

Klausz Melinda (2018): Külképviseletek a közösségi média térben. In: Hadmérnök. XIII. évf., 4. sz.

Mártonffy Balázs (2020): Bevezetés a kiberdiplomáciába: alapfogalmak és elméleti viták. In: Török Bernát (szerk.): Információ- és kiberbiztonság. Ludovika Kiadó, Budapest.

Molnár Anna (2020): A kiberdiplomácia fejlődése az Európai Unióban. In: Török Bernát (szerk.): Információ- és kiberbiztonság. Ludovika Kiadó, Budapest.

Molnár Dóra (2020): Nagyhatalmi kiberdiplomácia - az Egyesült Államok, Kína és Oroszország a nemzetközi kiberporondon. In: Török Bernát (szerk.): Információ- és kiberbiztonság. Ludovika Kiadó, Budapest.

Molnár Dóra (2020): Európai kiberdiplomáciai helyzetkép - Franciaország, az Egyesült Királyság és Németország. In: Török Bernát (szerk.): Információ- és kiberbiztonság. Ludovika Kiadó, Budapest.

Nagy Károly (1999): Nemzetközi jog. Püski Kiadó, Budapest.

Nyáry Gábor (2019): A digitális állam a külpolitikai térben. In: Új Magyar Közigazgatás. 2019/12. sz.

Nyáry Gábor (2020): Kiberdiplomácia: hatalom, politika és technológia a geopolitika ötödik dimenziójában. In: Török Bernát: Információ- és kiberbiztonság. Ludovika Egyetemi Kiadó, Budapest.

Siska Katalin – Szemesi Sándor (2006): A nemzetközi jog története. Debreceni Egyetemi Kiadó, Debrecen.

XV. ÉVFOLYAM – 2023 / 2