In memoriam Lenkovics Barnabás (1955-2025)

Lenkovics Barnabás.png

Lenkovics Barnabás példamutató életútja és szakmai pályafutása sokféle né zőpontból méltatható. Hiszen ő egyszerre volt szerető férj, édesapa, nagypapa,  elhivatott egyetemi tanár és tanszékvezető, ombudsman, alkotmánybíró, majd  az Alkotmánybíróság elnöke. E nekrológban győri tanszéki kollégái nézőpont jából emlékezünk rá, mint a tanárra, aki jogásznemzedékek számára jelentett  példaképet és iránytűt. A William Arthur Wardtól származó idézet szerint „a  középszerű tanár magyaráz. A jó tanár indokol. A kiváló tanár demonstrál. A  nagyszerű tanár inspirál.» Lenkovics Barnabás olyan nagyszerű tanár volt, aki  fél évszázadon keresztül generációk egész sorát inspirálta, kitartásra, tudás vágyra és erkölcsi tartásra nevelte hallgatóit. 

Egyetemi oktatói pályafutását 1974-ben kezdte az ELTE-n, ahol 1976-ban  tanársegédi, 1982-ben adjunktusi, 1992-ben pedig egyetemi docensi kinevezést  kapott. Két évtizedes oktatási tapasztalattal a háta mögött Bihari Mihály, Sze keres Tamás és Szalay Gyula felkérésére részt vett az 1995-ben újjászerveződő  győri jogászképzés megalapításában. Rakamazon született, az ország egyik  legszegényebb térségében. Fiatalkori tapasztalatai megtanították arra, hogy a  tudás és a műveltség felemelő erő, amely nemcsak egyéni sorsokat, hanem kö zösségeket is jobbá tehet. Így a kezdetektől fogva támogatta a tudás vidékre vi telét és decentralizációját, új egyetemek és új képzések létrehozását, ezzel pedig  a vidék felzárkóztatását.  

Az 1995 szeptemberében induló győri jogászképzés az ELTE kihelyezett inté zete égisze alatt működött, amely ekkor még – felsőbb évfolyamok hiányában –  nagyméretű, integrált tanszéki struktúrával rendelkezett. Lenkovics Barnabás  1996 elejétől kezdődően vezette a Civilisztikai Tanszéket, amely a hagyományos polgári jog és polgári eljárásjog mellett a nemzetközi magánjogot, a munkajo got, a mezőgazdasági jogot és az Európai közösség kereskedelmi jogát is magába  foglalta. 2002-ben a Széchenyi István Főiskola egyetemmé vált, a jogászképzés  az ELTE-től elszakadva önálló útjára lépett, és ezen időszak alatt a Civilisztikai  Tanszék egyes diszciplínái is elkezdtek különválni, és önálló tanszékekké szer veződni. A tanár úr ezt követően a klasszikus polgári jogot gondozó, a Civilisz tikai Tanszékből átalakuló Polgári Jogi és Polgári Eljárásjogi Tanszéket vezette. 

Lenkovics Barnabás vezetése alatt a polgári jog és a perjog oktatásában Job bágyi Gábor, Székely László, Menyhárd Attila, Szalay Gyula, Csiky Ottó, Somlai  Zsuzsanna, valamint óraadóként számos ügyvéd és bíró működött közre. Lenko vics tanár úr az oktatói utánpótlás érdekében fiatal doktoranduszokat is bevont  az oktatásba, így került elsőként a tanszék kötelékébe Herédi Erika és Menyhárt  Ádám, majd a 2000-es évek elején a tanszék mai oktatóinak a zöme. Tanszék vezetőként 19 éven át, 2015-ig szolgálta a győri jogászképzést, 2018-tól pedig  professor emeritusként támogatta a tanszék munkáját. A Széchenyi István Egye tem Szenátusa 216/2015 (XII.7.) számú határozatával köszönetét fejezte ki Len kovics Barnabás professzor úrnak a Polgári Jogi és Polgári Eljárásjogi Tanszék  vezetőjeként kifejtett két évtizedes, iskolateremtő munkásságáért.  

Ezt az iskolateremtő munkásságot jól jelzi, hogy PhD fokozatot szerzett dok toranduszai voltak Milassin László (2005), Szegedi András (2007), Menyhárt  Ádám (2012), Kőhidi Ákos (2013), Szalai Péter (2015), Reiderné Bánki Erika  (2015) és Keserű Barna Arnold (2016), akik az évek előrehaladtával mind a győri  jogi kar docensei lettek. 

Kollégái Lenkovics Barnabástól mindig sokat tanulhattak mind szakmailag,  mind emberileg. Ő nem pusztán jogász volt, hanem valódi jogtudós. Vallotta, hogy  nem az ember van a jogért, hanem a jog az emberért. Ezért a jogi szabályozás ban meg kell találni az embert és a valódi emberi értékeket. Kritikusan fordult a  jog technicizálódása felé, a túlburjánzó technokrata jogot nem a jog uralmának,  hanem a jog rémuralmának tartotta. Életkorából adódó tapasztalata és komplex  látásmódja mindig arra sarkallta a kollégáit, hogy keressék és fejlesszék az idő és értékálló jogot. Azt, ami mellett az ember ember maradhat, és visszatalálhat  a gyökereihez. A tanár úr nemcsak a vidéki egyetemépítés kapcsán, de az élet  más területein is hitt a lokalitás erejében. Ezt tudományos munkásságában is kö vetkezetesen képviselte. Számtalanszor idézte Ernst Schumacher „A kicsi szép”  című művét, amely már címében is jelzi, hogy az ember hajlamos túlméretezett  megoldásokban gondolkodni, így azonban a világ emberellenessé, személytelen né válik. Híve volt az emberléptékűségnek, az átlátható struktúráknak, amit az  ember képes kontrollálni, és amiben ki tudja bontani a személyiségét.  

Jól jelzi Lenkovics Barnabás emberközpontú életfelfogását a 2013-tól kezdő dően megjelenő könyveinek címe is: Ember és tulajdon; Ember és jog; Ember és  emberség; Ember és gondolat. Az elmúlt évek publikációiban az ember mellett  pedig már a család került a tanár úr gondolkodásának középpontjába. 

Az emberről és a családról alkotott világképe a jog és az etika metszéspontjá ban olyan értékeket közvetített számunka, amelyet joghallgatóként, oktatóként és a boldog életre törekvő emberként is hasznosíthatunk. Személyes példája, in telmei és bölcsességgel átitatott tanításai generációk számára jelentenek máig  ható iránytűt. 

A tanár úr halálhíre mély megrendülést váltott ki mindazok körében, akik  ismerhették. Az elmúlt 50 évből egykori hallgatói Lenkovics Barnabás embersé gét, türelmét és bölcsességét méltatták visszaemlékezéseikben.  

Megtiszteltetés volt Lenkovics Barnabás tanítványának és kollégájának  lenni. Távozása pótolhatatlan veszteség a tanszék, az egyetem és a magyar  jogásztársadalom számára. Emlékét, atyai jó tanácsait, tanításait és példamuta tó életútját mély tisztelettel őrizzük. Őszinte részvétünket fejezzük ki a gyászoló  családnak. 

Lenkovics Barnabás tanár úr az elmúlt években rendszeresen publikált a Jog– Állam–Politika számaiban, a hagyományos konzervatív értékek mellett szólva,  mint a család, az emberi élet méltósága és a keresztény értékközpontúság. Egyik  utolsó írását is a kar folyóiratának küldte el, amelyet jelen számunkban közlünk,  megemlékezve a nagyszerű tudósról és barátról. Szomorú szívvel emlékezünk  és igyekezünk a tőle kapott tudást hűséggel őrizni és tovább adni. Lenkovics  Barnabás örök példaképnek!

 

A Polgári Jogi és Polgári Eljárásjogi Tanszék munkatársai nevében
Keserű Barna Arnold 

a Jog-Állam-Politika szerkesztősége nevében
Szoboszlai-Kiss Katalin

 

 

Grafika.png
Szerényi Gábor grafikája