Searching for Truth - A Historical Analysis of the Hungarian Criminal Procedure

Jog-Állam-Politika, 2024/3.61
DOI: 10.58528/JAP.2024.16-3.61

Róbert Bartkó

Searching for truth is an eternal axiom of criminal procedural law. It is a principle that fundamentally determines the functioning of a criminal proceeding, and mainly the function of taking of evidence. In the history of Hungarian procedural law, the attitude of legislators to the content of truth has changed considerably from the beginning to the present day. The first period of striving for material truth has been characterised by a gradual move away from it in modern procedural codes in Hungary because of historical development. On the axis of material and formal justice, the Hungarian legislators developed their own “concept of hybrid truth”. This can be traced back on the one hand to the implantation of foreign procedural legal models in Hungary, and on the other hand to modern legislative goals (e.g. speeding up proceedings). The aim of this study is to present this historical development in Hungary in this field using the method of historical analysis.

Hungary | criminal proceeding | material truth | formal truth
| taking of evidence | history of Hungarian criminal procedural law | hybrid truth

Angyal Pál (1915): A magyar büntető eljárásjog tankönyve I. Athenaeum Irodalmi és Nyomdai R. – T., Budapest.

Bárd Károly (2019): Az út az igazsághoz – büntetőeljárási törvényünk a jogállami elvek tükrében. In: Belügyi Szemle. Vol. 3/2019.

Bócz Endre (2011): A bíráskodás tekintélye és a jogpolitika. In: Magyar Jog. Vol. 8/2011.

Csontos Laura (2020): Igazságelméletek. Egyszerűsítés és gyorsítás az új büntető eljárásjogban. In: Kriminológiai Közlemények. Vol. 80/2020.

Elek Balázs (2012): A jogerő a büntetőeljárásban. Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar Büntető Eljárásjogi Tanszéke, Debrecen.

Elek Balázs (2014): Az igazság feltárása a büntetőeljárásban. In: Elek Balázs (ed.):

Erdei Árpád (2010): Mi az igazság? In: Erdei Árpád (ed.): A büntető ítélet igazságtartalma. Magyar Közlöny Lap- és Könyvkiadó, Budapest.

Erdei Árpád (2014): Az igazságon alapuló büntető ítélet ideálja és a valóság. In: Igazság, Ideál, Valóság. Tanulmányok Kardos Sándor 65. születésnapja tiszteletére. Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar Büntető Eljárásjogi Tanszéke, Debrecen.

Finkey Ferenc (1927): Anyagi igazság és téves jelszavak a büntető eljárásban. Magyar Jogi Szemle kiadása, Budapest.

Kadlót Erzsébet (2010): A vád igazsága. In: Erdei Árpád (ed.): A büntető ítélet igazságtartalma. Magyar Közlöny Lap- és Könyvkiadó, Budapest.

Király Tibor (1972): Büntetőítélet a jog határán. Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó, Budapest.

Korinek László (2020): Király Tibor és az eljárási igazságosság. A 100 éves Király Tibor köszöntése. In: Jogtudományi Közlöny. Vol. 7-8/2020.

Kovács Mihály (1954): A bírói bizonyosság problémájához. In: Flachbarth Ernő (ed.): A Pécsi Tudományegyetem Állam-és Jogtudományi Karának Évkönyve. Tankönyvkiadó, Budapest.

Tóth Mihály (2016): Hol az igazság mostanában? – Szemelvények és reflexiók Király Tibor professor tiszteletére. In: Hack Péter (ed.): Kodifikációs kölcsönhatások. Tanulmányok Király Tibor tiszteletére. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest.

Tóth Mihály (2018): Néhány megjegyzés az új büntetőeljárási törvényhez. In: Belügyi Szemle. Vol. 3/2018.
DOI: https://doi.org/10.38146/bsz.2018.3.4.

Vámbéry Rusztem (1916): A bűnvádi perrendtartás tankönyve. 3rd edition. Grill Kiadó, Budapest.