A XXI. század kriminalizációs hatásainak normatív értékelése a hazai Btk. különös részi rendszerében

LETÖLTÉS DOI: 10.58528/JAP.2023.15-2.3

BARTKÓ RÓBERT – SZOMORA ZSOLT

In the 21st Century, countries worldwide had to face new security challenges. The fight against terrorism, the pandemic, the migratory pressure and other facts, furthermore, the political circumstances all over the world have spurred the internal legislatures to pursue more active legislation. In many cases, the legislation has become symbolic and such statutory definitions have been adopted and inserted into the substantive criminal law, which has caused serious concerns not only for the theory but also for the practice. There has been an increase in the number of criminal offences which were regulated by the domestic criminal code but they don’t appear in the criminal-statistics. The aim of the paper is to analyse the process described above regarding to Hungary and to make conclusions in this field.

* Hungarian Criminal Code * symbolic legislation * principle of legality * criminalization * terrorism * irregular migration * pandemic *

IRODALOM

Ambrus István (2018): Abszolút határozott szankciók a 2012-es Btk. tükrében, nemzetközi kitekintéssel. In: Menyhárd Attila – Varga István (szerk.): 350 éves az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara: a jubileumi év konferenciasorozatának tanulmányai. II. kötet. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest.

Ambrus István (2023): A bűncselekményi egység új törvényi szabályozása. In: Magyar Jog. 2023/2. sz.

Boda, Zsolt – Tóth, Mihály – Hollán, Miklós – Bartha, Attila (2022): Two Decades of Penal Populism – The Case of Hungary. In: Review of Central and Eastern European Law. Vol. 47.
DOI: https://doi.org/10.1163/15730352-bja10060.

Bartkó Róbert (2019): Az irreguláris migráció elleni küzdelem eszközei a hazai büntetőjogban. Gondolat Kiadó, Budapest.

Gál Andor (2018): Az előkészületi cselekmények büntetendővé nyilvánításának egyes típusairól. In: Magyar Rendészet. 2018/3. sz.
DOI: https://doi.org/10.32577/mr.2018.3.2.

Gál Andor (2020): Megjegyzések a bűnszervezet új törvényi fogalmának értelmezéséhez. In: Magyar Jog. 2020/12. sz.

Gál István László – Tóth Mihály (2016): Az uniós jog és a magyar jogrendszer viszonya – büntető anyagi jogi jogharmonizáció. In: Tilk Péter (szerk.): Az uniós jog és a magyar jogrendszer viszonya. PTE Állam- és Jogtudományi Kar, Pécs.

Gellér Balázs – Bárányos Bernadett (2019): Meddig tágítható a bűnszervezet-fogalom? Büntetőjogi és alkotmányos aggályok a bűnszervezet-fogalom bírósági értelmezésével kapcsolatban. In: Magyar Jog. 2019/7-8. sz.

Hautzinger Zoltán (2016): Idegen a büntetőjogban. AndAnn Kft, Pécs.

Hautzinger Zoltán (2016): Büntetőjogi tényállások a külföldiség és a migráció vonzásában. In: Hautzinger Zoltán (szerk.): A migráció bűnügyi hatásai. Magyar Rendészettudományi Társaság Migrációs Tagozat, Budapest.

Hollán Miklós (2016): Az új Büntető Törvénykönyv. In: Jakab András – Gajduschek György (szerk.): A magyar jogrendszer állapota. MTA TK JTI, Budapest.

Irk Ferenc (1995): Súlypontok a kriminálpolitikában. In: Kriminológiai Közlemények. 1995/52. sz.

Karsai Krisztina (2022): A pénzmosás. In: Karsai Krisztina (szerk.): Nagykommentár a Büntető Törvénykönyvhöz. Wolters Kluwer, Budapest.

Király Balázs László (2016): Gondolatok a határzárral kapcsolatos bűncselekményekről. In: Hautzinger Zoltán (szerk.): A migráció bűnügyi hatásai. Magyar Rendészettudományi Társaság Migrációs Tagozat, Budapest.

Legfőbb Ügyészség (2022): Tájékoztató a bűnözés 2021. évi adatairól. Budapest.

Madai Sándor (2016): A „tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet” kezelésének büntető anyagi jogi eszközei hazánkban. In: Hautzinger Zoltán (szerk.): A migráció bűnügyi hatásai. Magyar Rendészettudományi Társaság Migrációs Tagozat, Budapest.

Molnár Erzsébet (2019): Dogmatikai határzár. Dogmatikai és kriminálpolitikai elemzés a határzárral kapcsolatos bűncselekményekről. In: Állam- és Jogtudomány. 2019/4. sz.

Nagy Ferenc (2004): A magyar anyagi büntetőjog (át)alakulása a rendszerváltozás óta. In: Lamm Vanda (szerk.): Rendszerváltás a jogban. MTA Jogtudományi Intézet, Budapest.

Nagy Ferenc (2013): Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban. Akadémiai Kiadó, Budapest.
DOI: https://doi.org/10.1556/9789630598606.

Nagy Ferenc (2015): A szankciórendszer. In: Jogtudományi Közlöny. 2015/1. sz.

National Headquarters of the Hungarian Police: General Situation Report on Border Management, 2022. (Elérhető: https://www.police.hu/sites/default/files/HatarrendeszetSK%202022_11_.pdf. Letöltés ideje: 2023. február 13.).

Pallagi Anikó (2021): Kriminálpolitikai alapvetés. In: Barabás A. Tünde – Christián László (szerk.): Ünnepi Tanulmányok a 75 éves Németh Zsolt tiszteletére. Ludovika Egyetemi Kiadó, Budapest.

Sinku Pál (2021): A közigazgatás rendje elleni bűncselekmények. In: Belovics Ervin – Molnár Gábor – Sinku Pál: Büntetőjog II. Különös Rész. Nyolcadik, hatályosított kiadás. HVG-ORAC Lap-és Könyvkiadó Kft., Budapest.

Szomora Zsolt (2020): Die teleologische Auslegung im ungarischen Strafrecht. In: Sinn – Hauck – Nagel – Wörner (Hrsg.): Populismus und alternative Fakten. (Straf)rechtswissenschaft in der Krise? Abshiedskolloquium für Walter Gropp. Mohr Siebeck, Tübingen.

Szomora Zsolt (2021): A koronavírus-védettségi igazolásokkal való különböző visszaéléseket a Btk.-nál szigorúbban bünteti egy friss kormányrendelet. (Elérhető: https://jogaszegylet.hu/jogelet/a-koronavirus-vedettsegi-igazolasokkal-valo-kulonbozo-visszaeleseket-a-btk-nal-szigorubban-bunteti-egy-friss-kormanyrendelet/. Letöltés ideje: 2023.02.21.).

Tóth Mihály (2018): A Btk. első négy éve. In: Magyar Jog. 2018/1. sz.

Tóth Mihály (2020): A precedensek csapdái. In: Madai Sándor – Pallagi Anikó – Polt Péter (szerk.): Sic itur ad astra. Ünnepi kötet a 70 éves Blaskó Béla tiszteletére. Ludovika Egyetemi Kiadó, Budapest.

XV. ÉVFOLYAM – 2023 / 2